Logo WUMA ARCHITEKTURA Internat
Dom na Białołęce elewacja 3

PIĘTRO

PARTER

Dom na Białołęce piętro

POZIOM -1

W U M A ARCHITEKTURA

 

Dom na Białołęce elewacja 4
Dom na Białołęce elewacja 2
Dom na Białołęce elewacja 1
Dom na Białołęce zbliżenie wizualizacja
Dom na Białołęce przez pracami projektowymi

Dom na Białołęce

 

\projekt

2023

 

\realizacja

2024 -

 

\inwestor

prywatny

 

\powierzchnia

195m2

Budynek znajduje się w dzielnicy Białołęka, w części otoczonej z trzech stron lasami, m.in. Lasem Białołęka Dworska. Otoczenie przyrody powoduje wyobrażenie lokalizacji daleko poza miastem, a administracyjnie jest to nadal Warszawa. Okolica ma bezpośredni wpływ na działkę, która jest cała zazieleniona i posiada zróżnicowaną szatę roślinną od niskich krzewów po wysokie drzewa iglaste.

 

Zadanie jakie postawili inwestorzy przed projektantem było przebudowa części mieszkalnej z dodaniem kolejnej kondygnacji plus zachowanie podpiwniczenia oraz garażu. Jednym z głównych założeń była zmiana układu tak by główne wejście znajdowało się od strony ogrodu ponieważ istniejące było mało funkcjonalne. Dzięki temu zabiegowi każda osoba kierująca się do wejścia będzie mogła korzystać z uroków zielonego ogrodu i zapraszającego tarasu. Kolejnym ważnym punktem było zaprojektowanie wewnątrz schodów, które miałaby obsługiwać piwnicę oraz pierwsze piętro. W rezultacie cała bryła części mieszkalnej została wyburzona i postawiona w tym samym obrysie, a istniejąca konstrukcja dachu wykonana z kratownic drewnianych wykorzystana do ponownego przykrycia budynku. Nowa powierzchnia części mieszkalnej to 195 m2.

 

Droga jaką się pokonuje od wejścia w kierunku salonu jest cały czas otwarta na ogród. Idąc do strefy wypoczynkowej i dalej do kuchni mija się duże okna, które cały czas zachęcają by tam zaglądać. Obok kuchni jest jadalnia, a po drugiej stronie spiżarnia schowana za łazienką.  Cały nowy układ dopełnia gabinet, a garaż który pozostał zyskał bezpośrednie połączenie ze strefą mieszkalną poprzez przedsionek. Na poziomie piętra znajdują się cztery sypialnie, która jedna z nich posiada swoją garderobę oraz wspólna łazienka.

 

Budynek pozostał w podobnej charakterystyce czyli niskiego domu jednorodzinnego z dwuspadowym dachem. Dodatkowym elementem zewnętrznym jest podcień, który zaczyna się na wysokości okapu nad garażem i przechodzi przez część mieszkalną zamykając się w linii tarasu. Do wykończenia elewacji zaproponowano cegłę szarą oraz drewno, którym został pokryty również garaż.